GYIK

A jogalany-azonosító (LEI) egy 20 karakteres alfanumerikus kód, amely a jogalanyok azonosítására szolgál világszerte. Minden LEI-kód egyedi és kizárólagos: egy vállalatnak egyszer osztják ki, és nem osztható ki más vállalatnak.

A jogalany-azonosító kód nem helyettesíti a vállalat nemzeti nyilvántartási kódját.
2018. január 3. óta a jogalanyoknak rendelkezniük kell jogalany-azonosítóval, ha szabályozott piacon, multilaterális rendszerben vagy egyéb platformokon végeznek tranzakciókat.

A LEI-igénylés kötelező minden olyan jogalany számára, amely bármilyen értékpapírral vagy származtatott ügylettel kapcsolatos pénzügyi piaci tranzakciót kíván végezni. Ilyen pénzügyi eszközök például a részvények, kötvények, az ETF-ek, a határidős devizaügyletek, a csereügyletek és a kamatcsereügyletek.
A LEI Regiszter általában 24 órán belül kiosztja a jogalany-azonosító (LEI-) kódját. Ez azonban akár mindössze 1-3 óra alatt is megtörténhet, ha haladéktalanul megkapjuk a befizetést és (szükség esetén) a kiegészítő dokumentumokat a vállalatától.
A jogalany-azonosító (LEI-) kódot a 2008-as globális pénzügyi válságot követően hozták létre, hogy elősegítse egy globális szabvány kidolgozását és fenntartását a pénzügyi tranzakciókban részt vevő jogalanyok egyedi azonosítására.

A LEI-rendszer célja, hogy következetes, világszerte elfogadott módszert biztosítson a pénzügyi tranzakciókban részt vevő felek azonosítására a kockázatok csökkentése és a globális pénzügyi rendszer átláthatóságának növelése érdekében.
A kiadást követően a jogalany-azonosító (LEI-) kód egy évig marad érvényes. Annak biztosítása érdekében, hogy továbbra is érvényes maradjon, a LEI-kódot évente meg kell újítani. Hogy egyszerűsítsük ezt a folyamatot ügyfeleink számára, többéves megoldásokat kínálunk, amelyek lehetővé teszik a meghosszabbított érvényességi időszakok alkalmazását, anélkül, hogy évente megújítást kellene végezni.

Ha a LEI-kód megújítását elmulasztják, az lejár. Ez problémákat okozhat a pénzügyi tranzakciókkal és az adatszolgáltatási kötelezettségekkel kapcsolatban, ami akár ahhoz is vezethet, hogy a pénzintézetek elutasítják a tranzakciókat, a előírások be nem tartása miatt pedig büntetést szabnak ki.

A lejárt LEI-kód bármikor megújítható.
A jogalany-azonosító (LEI-) kód egy univerzális, nyilvános azonosító, amely világszerte minden joghatóságban elismert és érvényes.
A jogalany-azonosító (LEI-) rekord nyilvános. A jogalanyra vonatkozó adatokat tartalmaz, például a nevét, a címét, a tulajdonosi szerkezetét és egyéb adatokat, amelyek segítenek azonosítani a jogalanyt és annak kapcsolatait más szervezetekkel. Emellett a LEI-kód kibocsátójára és a LEI-kód állapotára vonatkozó információkat is tartalmaz.

Ha többet szeretne megtudni, nyissa meg a LEI-kereső eszközt.
A Global Legal Entity Identifier Foundation (GLEIF) tartja fenn a globális jegyzéket, az összes LEI-kódot és a hozzájuk tartozó jogalanyok adatait tartalmazó, nyilvánosan elérhető adatbázist. A GLEIF adatbázisához való hozzáféréshez látogasson el a weboldalukra, vagy használja keresőeszközünket.

Egyszerűen adja meg a LEI-kódot vagy a LEI-kódhoz tartozó vállalat nevét, és az adatbázis megadja az aktuális állapotot és az egyéb releváns adatokat.
A LEI-kódokat a Helyi üzemeltetési egységek (LOU-k) adják ki. A LOU-k gyakran dolgoznak regisztrációs ügynökökkel együttműködve, akik közvetlenül nem adnak ki LEI-kódokat, viszont meghatározott feladatok elvégzésével értékes segítséget nyújtanak a jogalanyoknak a LEI-kódok igénylésének, megújításának és transzferének folyamatában.

A LEI Regiszter az Ubisecure Oy (RapidLEI) regisztrációs ügynöke.
Bármikor új LEI-szolgáltatóra válthat – a globális LEI-rendszer támogatja a kibocsátók és a regisztrátorok közötti egészséges versenyt, amely a jogalanyok javára válik.

A LEI-kódok transzfere díjmentes, és hét napon belül végezhető el.
Elfogadjuk alapok LEI-igényléseit. Ha az alap nem szerepel a Magyar Nemzeti Bank vagy az Országos Cégnyilvántartó és Céginformációs Rendszerben, akkor cégjegyzékszámként az „N/A” értéket adja meg.
Ha egy alap számára igényel LEI-kódot, a jogalanyát például a Magyar Nemzeti Bank vagy az Országos Cégnyilvántartó és Céginformációs Rendszer nyilvántartása alapján ellenőrizzük.

Felvehetjük Önnel a kapcsolatot, hogy olyan további dokumentumokat kérjünk be, amelyek megerősítik a hivatalos nevet, a hivatalos címet, illetve az aláírásra jogosultak neveit.